top of page

12-15.04.2019

Szanowni Miłośnicy Opery,

Giuseppe Verdi był równie mocno uwielbiany za życia jak i 100 lat po swojej śmierci. Bezapelacyjnie jedna z najjaśniejszych gwiazd w operowym panteonie. Dlatego nie dziwi fakt, że jego dzieła są jednymi z najczęściej wystawianych, a każdy poważany teatr operowy regularnie prezentuje nowe odsłony najgłośniejszych tytułów. W tej kwestii Festspeilhaus w BadenBaden nie pozostaje w tyle! Przyszłoroczny Festiwal Wielkanocny przepełniony będzie muzyką Verdiego począwszy od nowej inscenizacji Otella, a kończąc na Requiem artysty. Jeśli jeszcze nie są Państwo przekonani, wystarczy spojrzeć na listę artystów. Czołówka światowych głosów: Sonya Yoncheva, Stuart Skelton, Elina Garanča czy Ildar Abdrazakov, wybitne batuty: Riccardo Muti i Zubi Metha oraz jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych Filharmonicy Berlińscy.

BadenBaden to oczywiście nie tylko muzyka, to również relaks! Położone u stóp gór Schwarzwaldu uzdrowisko szczyci się termalnymi źródłami znanymi już od czasów rzymskich. Wizyta w łaźniach czy spacer po miasteczku z historycznym parkiem zdrojowym i olśniewającą architekturą romantyzmu z pewnością pozwoli złapać oddech i uciec od codzienności.
 

Ekscytujący a jednocześnie relaksujący weekend z muzyką Verdiego? Nie mamy wątpliwości, że jest to propozycja, na którą warto się skusić! A myśl o wyjeździe wiosną 2019 roku powinna pomóc Państwu w przezwyciężeniu jesienno-zimowej chandry.

VERDI: OTELLO

ORKIESTRA Berliner Philharmoniker
Berlińczyków chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych świata od dekad współpracująca z największymi batutami.  Od 2002 roku przewodzi im Sir Simon Rattle, którego w sierpniu 2019 roku zastąpi Kirill Petrenko – obecny dyrektor muzyczny Bayerische Staatsoper.  Berlińczycy są związani z Festiwalem Wielkanocnym od początku jego istnienia, kiedy to 50 lat temu ich główny dyrygent i dyrektor artystyczny – Herbert von Karajan – powołał tę ideę.  Także obecnie główny dyrygent Berlińczyków jest jednocześnie dyrektorem programowym Festiwalu.

PRODUKCJA, SCENOGRAFIA – Robert Wilson
Samo nazwisko Wilsona na afiszu wystarczy,  aby  z wielomiesięcznym wyprzedzeniem wyprzedały się wszystkie bilety. Jest jednym z najbardziej awangardowych i progresywnych reżyserów operowych, ze spektaklu na spektakl przesuwa granice tego, co możliwe i dopuszczalne w świecie opery. Otwarcie przyznaje, że nie muzyka,  a światło i architektura są dla niego najistotniejsze w każdej inscenizacji.  Jest odpowiedzialny za koncepcję, libretto  i reżyserię jednej z najbardziej nowatorskich oper XX wieku – Einstein na plaży, skomponowanej przez Philipa Glassa.  Wyreżyserował spektakle dla m.in.: Opéra National de Paris (Opéra Bastille), Zurich Opera, ROH Covant Garden czy Alla Scala w Mediolanie. Każda jego nowa produkcja jest wielkim wydarzeniem artystycznym.  W Baden-Baden nie będzie inaczej.
KOSTIUMY – Jacques Reynaud
OTELLO – Stuart Skelton
Australijczyk jest obecnie jednym z najbardziej cenionych tenorów dramatycznych na świecie. Jego ciemna i metaliczna barwa głosu sprawiła, że idealnie sprawdza się w repertuarze wagnerowskim. W 2002 roku w Karlsruhe debiutował w Longherinie, by następnie w tym samym roku zaśpiewać tytułową rolę w Latającym Holendrze w berlińskiej Staatsoper. Polskiej publiczności powinien być dobrze znany z roli Tristana w Tristanie i Izoldzie w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Ta opera debiutowała właśnie na festiwalu w Baden-Baden, a następnie otwierała sezon w nowojorskiej Metropolitan Opera.  W nadchodzącym sezonie będziemy mogli zobaczyć Skeltona w roli Otella nie tylko w Baden-Baden, ale również na deskach  Met-u.

DESDEMONA – Sonya Yoncheva 
Bułgarska śpiewaczka jest jedną z najbardziej rozchwytywanych gwiazd operowych. Regularnie występuje na deskach nowojorskiego Met-u,  londyńskiego Covent Garden, mediolańskiej Alla Scala czy monachijskiej Bayerische Staatsoper. Swoją karierę zaczynała jako specjalistka od zastępstw, w 2014 roku zastępując Aleksandrę Kurzak w Rigoletto w Metropolitan Opera, czy w 2016 Annę Netrebko w Normie w Covent Garden.  Teraz nie musi zastępować już nikogo. Jej głos w ostatnich latach ewoluował, niegdyś dość  łagodny i momentami płaski przekształcił się w mocny, pełny sopran, który swoją bogatą barwą z łatwością wypełnia największe sceny świata. Polskiej publiczności jest znana z licznych transmisji Met Live HD. W ubiegłym sezonie mogliśmy podziwiać ją jako Toskę, Luizę Miller i Mimi w La Bohème.

IAGO Luca Salsi

EMILIA Anna Malavasi

CASSIO Francesco Demuro

RODERIGO Gregory Bonfatti

LODOVICO Federico Sacchi

MONTANO Giovanni Furlanetto

CHÓR – Philharmonia Chor Wien

OPERA W JĘZYKU WŁOSKIM Z ANGIELSKIMI I NIEMIECKIMI PODPISAMI

VERDI: REQUIEM

DYRYGENT  Riccardo MutiJeden z najbardziej utytułowanych dyrygentów naszych czasów.  Od 2011 roku za pulpitem Orkiestry Symfonicznej w Chicago. Stał na czele takich orkiestr, jak Philharmonia Orchestra w Londynie, Philadelphia Orchestra czy Teatro alla Scala w Mediolanie.  Pięciokrotnie dyrygował Koncertem Noworocznym Filharmoników Wiedeńskich, ostatni raz w 2018 roku. Specjalista od muzyki Verdiego. Potrafi wydobyć z nut mistrza subtelności, które umykają innym dyrygentom. Udowodnił to na Festiwalu w Salzburgu 2017 roku, gdzie fenomenalnie poprowadził w Aidzie Symfoników Wiedeńskich.  

SOPRAN  Vittoria Yeo
Z pochodzenia Koreanka, ale za swój muzyczny dom obrała Włochy. Śpiewa na deskach największych oper w tym kraju, od weneckiego La Fenice po Teatro dell'Opera w Rzymie. Debiutowała w roku 2013 jako Mimi w La Bohème, a ostatnio można ją było podziwiać we Florencji jako Lady Makbet. To głos ze słynnej „stajni”  Riccardo Mutiego, co wróży jej światową karierę.  Jest sopranem spinto o bardzo ciepłej barwie, przez co świetnie sprawdza się w repertuarze Verdiego.

MEZZO-SOPRAN – ​Elīna Garanča
Bezapelacyjnie jedna z najlepszych mezzosopranistek świata.  Jej uroda dorównuje pięknu barwy jej głosu. W sezonie 2010/11 na deskach Met-u i w Royal Covent Garden stworzyła niezapomnianą Carmen, pełną subtelnego sex-appealu i kobiecości. W 2016 roku w monachijskiej Bayerische Staatsoper wcieliła się po raz pierwszy w postać Léonory w La Favorite Dionizettiego. Publiczność była zachwycona nie tylko piękną i ciemną barwą jej głosu, ale również grą aktorską, szczególnie w finałowej arii „O mon Fernard”. W maju 2018 roku polska publiczność mogła podziwiać ją podczas koncertu w ICE w Krakowie, gdzie śpiewając arię „Mon cœur s'ouvre à ta voix”  zafundowała nam przedsmak przyszłorocznego sezonu Met Live HD, gdzie wcieli się w postać Dalily z opery Camille’a Saint-Saënsa Samson i Dalila.
TENOR 
– Francesco Meli
Melancholijny, miękki i subtelny głos, jednak niepozbawiony pasji i wielkich emocji. Odnajduje się głównie w repertuarze Verdiego, choć wśród swych ról ma również Don José z Carmen czy Nemorina z Eliksiru miłosnego. W 2017 roku na festiwalu w Salzburgu wcielił się w postać Radamesa w Aidzie u boku Anny Netrebko. W nadchodzącym sezonie będzie można go usłyszeć na deskach Teatro alla Scala, ROH Covent Garden i Wiener Staatsoper.
BAS
– Ildar Abdrazakov
Ulubieniec publiczności. Obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych bas-barytonów, obecny w każdym sezonie na deskach Opéra Bastille w Paryżu, Teatro alla Scala w Mediolanie czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wielki głos o ciemnej i ciepłej barwie, który świetnie odnajduje się w górnych rejestrach. Specjalista od ról dramatycznych (Attila, Phillipe II w Don Carlosie, Don Giovanni czy Boris Godunov) jednak z olbrzymim talentem do partii komediowych (Mustafá we Włoszkach z Algieru czy Don Basilio w Cyruliku Sewilskim).

CHÓR  Chor des Bayerischen Rundfunks

ORKIESTRA  Berliner Philharmoniker

REQUIEM PO ŁACINIE Z ANGIELSKIMI I NIEMIECKIMI PODPISAMI

bottom of page